Väzníkový krov je ľahká, priestorovo stužená konštrukcia, ktorá sa skladá z prefabrikovaných dielcov nazývaných priehradové väzníky.
Rozdiel je najmä estetický. Hobľované drevo má hladký a rovný povrch, čím sa znižuje šanca na jeho štiepenie.
Cena samotných krovov je porovnateľná, avšak s väzníkovou konštrukciou nie je potrebné riešiť strop - spodný pás väzníka je zároveň nosnou konštrukciou stropu. Takisto nie sú potrebné vnútorné nosné múry, väzník nakoniec konštrukčne tvorí aj tvar rímsy.
Využitie podkrovného priestoru väzníkovej konštrukcie ako úložného priestoru je bežné, zriedkavejšie je naopak jeho obývanie.
Ako sme spomenuli v predchádzajúcej otázke, možné to je, no v prevažnej väčšine ľudia pokrývajú väzníkovými strechami bungalovy, kde im vyhovuje využitie podkrovia ako úložiska. V prípade doplňujúcich otázok k tejto téme nás neváhajte kontaktovať emailom.
Výber krytiny je na subjektívnom vkuse, nijak neovplyvňuje stabilitu konštrukcie.
Áno. Nízka váha väzníkov predstavuje v prípade rekonštrukcie často najlepšiu voľbu.
Sušené výberové rezivo C24, hobľované alebo nehobľované. Viac o tomto type reziva nájdete tu.
Doba montáže závisí od veľkosti a členitosti stavby, spravidla však 1 až 5 dní.
Hotové väzníky sú na nosnú stavbu montované žeriavom. Pre lepšiu predstavu si môžete napríklad pozrieť video.
S možnými alternatívami doťaženia sa počíta pri statickom výpočte.
V procese realizácie projektu kontaktujeme v prvom rade nášho statika, ktorý je za nosnosť zodpovedný.
4,5 cm
Každý väzník je staticky prepočítaný, pričom sa berie ohľad v prvom rade na bezpečnosť.
Pri oboch typoch krovu je stavebným materiálom drevo. Jeho životnosť závisí od kvality vybraného reziva, jeho úpravy proti možným škodcom a konkrétnych poveternostných podmienok, v ktorom sa krov nachádza. Spravidla je životnosť obidvoch typov približne rovnaká.
Väzník môže byť vystavený poveternostným podmienkam aj niekoľko dní. Nakoľko je však vyrobený zo sušeného reziva, doporučujem ho zakryť čím skôr.
Podobne ako bežné rezivo. Medzi faktory najviac ohrozujúce kvalitu a životnosť dreva patrí vlhkosť, pred ktorou je treba krov chrániť.
Jednotlivé hranoly sú spájané kovovými styčníkmi. Spojenie je veľmi pevné a aj pri vynaloženej snahe je náročné ich rozobrať.
V tomto prípade je voľba na Vás. Hranoly môžu byť namorené - naimpregnované, ale nie je to podmienka nakoľko rezivo je výberové a sušené.
Počas našej 15 ročnej praxe s predajom a montážou sme sa s únavovým poškodením väzníkov zatiaľ nestretli.
Sme držiteľom Certifikátu zhody systému riadenia výroby na „Prefabrikované priehradové nosníky z rastlého dreva spájané kovovými spojkami s prelisovanými hrotmi“ podľa normy EN 14250: 2010. Výrobná certifikácia nás zaväzuje k povýrobnému meraniu väzníkov každej strechy (väzník nemôže mať väčšiu rozmerovú a kvalitatívnu odchýlku ako danú normou). Každý väzník archivujeme 10 rokov a v prípade poruchy strechy vieme zistiť príčinu, nakoľko poznáme dodávateľa reziva, spojovacích prvkov, statika, ľudí vo výrobe; prípadne iné prvky zapojené vo výrobnom reťazci. Záruka väzníkovej konštrukcie dodanej našou firmou je garantovaná 5 rokov.
Nenašli ste tú svoju otázku medzi FAQ?
Nevadí. Zavolajte alebo napíšte nám a radi zodpovieme na akékoľvek otázky.